Witaj, drogi czytelniku! Czy zastanawiałeś się kiedyś, co to są kody GTU i dlaczego zostały wprowadzone w ramach systemu podatkowego w Polsce? A może zastanawiasz się, jak one wpływają na Twoje codzienne prowadzenie firmy? Zapraszamy do lektury tego artykułu, który przybliży Ci te zagadnienia, a także pokaże, jak skutecznie zarządzać nimi za pomocą naszego narzędzia - www.aleFaktury.pl.

Kody GTU, zwane także kodami grup towarów i usług, to szczególne oznaczenia sprzedaży, które wprowadzono na potrzeby JPKV7. Nowy plik JPKV7, który obowiązuje od 1 października 2020 roku, był generowany przez czynnych podatników VAT1 już w listopadzie 2020 roku. Wprowadzenie tych zmian miało na celu uszczelnienie systemu podatkowego.

Kody GTU dotyczą grup towarów i usług z branż szczególnie narażonych na nadużycia podatkowe. Wyróżnić można 13 kodów wchodzących w skład tej klasyfikacji. Obowiązek stosowania tych kodów mają czynni podatnicy VAT, którzy dokonują sprzedaży towarów lub usług wymagających oznaczania kodami GTU. Ważne jest to, że kody GTU stosowane są wyłącznie dla sprzedaży. Nie wszystkie towary i usługi są ujęte w ramach kodów GTU. Obowiązek wykazywania GTU nie dotyczy podatników prowadzących wyłącznie sprzedaż zwolnioną z VAT, tzw. nievatowców.

Właśnie tutaj z pomocą przychodzi www.aleFaktury.pl!

Lista towarów i usług podlegająca obowiązkowi oznaczania kodami GTU obejmuje takie grupy jak sprzedaż alkoholu, handel paliwem, sprzedaż oleju opałowego i olejów smarowych, wyroby tytoniowe, handel odpadami, surowcami wtórnymi itp., urządzenia elektroniczne, sprzedaż pojazdów i części, wyroby z metali szlachetnych i nieszlachetnych, jubilerskie, handel lekami, budynki i budowle, usługi w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, usługi o charakterze niematerialnym (m.in. doradcze, księgowe, prawne, zarządcze, szkoleniowe, marketingowe, firm centralnych (head offices), reklamowe, badania rynku i opinii publicznej, w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych) oraz usługi transportowe i gospodarki magazynowej.

Oto lista towarów i usług, które są objęte kodami GTU:

 1. Sprzedaż alkoholu - kod GTU 01
 2. Handel paliwem - kod GTU 02
 3. Sprzedaż oleju opałowego i olejów smarowych - kod GTU 03
 4. Wyroby tytoniowe - kod GTU 04
 5. Handel odpadami, surowcami wtórnymi itp. - kod GTU 05
 6. Urządzenia elektroniczne - kod GTU 06
 7. Sprzedaż pojazdów i części - kod GTU 07
 8. Wyroby z metali szlachetnych i nieszlachetnych, jubilerskie - kod GTU 08
 9. Handel lekami - kod GTU 09
 10. Budynki i budowle - kod GTU 10
 11. Usługi w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych - kod GTU 11
 12. Usługi o charakterze niematerialnym (m.in. doradcze, księgowe, prawne, zarządcze, szkoleniowe, marketingowe, firm centralnych (head offices), reklamowe, badania rynku i opinii publicznej, w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych) - kod GTU 12
 13. Usługi transportowe i gospodarki magazynowej - kod GTU 13​

Kody GTU nie są obowiązkowym elementem faktury i nie wymaga się ich zamieszczania na fakturze. Podatnik ma natomiast obowiązek ich wykazania w części ewidencyjnej JPK_V7.

Jednym z największych wyzwań, przed którymi stoją przedsiębiorcy, jest zrozumienie, jak te kody GTU wpływają na ich codzienne operacje. Dlatego w aleFaktury.pl stworzyliśmy narzędzie, które pomaga przedsiębiorcom łatwo zarządzać tymi kodami. Nasze narzędzie automatycznie dodaje odpowiednie kody GTU do Twoich faktur, co pozwala Ci skupić się na tym, co najważniejsze - prowadzeniu swojego biznesu.

Podsumowując, kody GTU to bardzo ważny element systemu podatkowego, który pomaga w zapewnieniu prawidłowego zarządzania podatkami. Dzięki naszemu narzędziu www.aleFaktury.pl, zarządzanie kodami GTU staje się łatwe i bezstresowe. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług i odkrycia, jak możemy pomóc Ci w zarządzaniu Twoim biznesem.

Nie zwlekaj i odwiedź naszą stronę www.aleFaktury.pl już dziś!

Wpis ma charakter informacyjny. Po poradę prawną lub księgową udaj się do swojego prawnika/ biura rachunkowego.

Spodobał Ci się nasz artykuł?

Jeśli tak, prawdopodobnie spodoba Ci się nasze oprogramowanie do wystawiania faktur online.

Wypróbuj za darmo!