Labor Code regulations update - April 2023
The new iteration of the Labor Code introduces significant changes aimed at improving the work-life balance of employees. We present the most important modifications introduced in April 2023.
.Przełom roku to często nerwowy czas w biznesie – domykanie projektów, dociąganie wyników, zamykanie tematów… A w rogu czai się on – straszak o trudnej do wymówienia nazwie – remanent. Na czym polega spis z natury? Czy spis z natury i remanent są tym samym? Jak sporządzić remanent? Czytaj dalej…
Remanent i spis z natury oznaczają to samo – czynności, które wykonujemy, aby zbadać rzeczywistą ilość towarów handlowych, materiałów, wyrobów gotowych, półwyrobów i ewentualnych odpadów, posiadaną przez przedsiębiorstwo. Remanent jest jednym z rodzajów inwentaryzacji.
Do przeprowadzenia spisu z natury zobowiązany jest przedsiębiorca, który prowadzi księgę przychodów i rozchodów (KPiR) oraz rozlicza się ryczałtem ewidencjonowanym. Nie ma znaczenia, czy prowadzisz firmę handlową, produkcyjną czy usługową. Ostatni punkt w KPiR to remanent.
Jest kilka sytuacji, które wymuszają na przedsiębiorcy przeprowadzenie remanentu. Spis z natury powinniśmy przeprowadzać:
Szczegóły określa §24, pkt. 1 oraz 3.
Obowiązek przeprowadzenia remanentu na koniec roku kalendarzowego (31 grudnia) oraz na 1 stycznia nie oznacza, że remanent powinieneś przeprowadzać dwa razy w ciągu dwóch dni. Spis wykonany na ostatni dzień roku podatkowego jest jednocześnie spisem ważnym na 1 dzień nowego roku podatkowego.
Remanentem objęte powinny zostać: - towary handlowe - materiały (surowce) pomocnicze i podstawowe - produkcja w toku - wyroby gotowe i półwyroby - odpady i braki - towary, które są własnością firmy, i w dniu sporządzania spisu znajdują się poza zakładem podatnika - towary znajdujące się w firmie.
Zgodnie z § 25 pkt. 3: Towary obce nie podlegają wycenie; wystarczające jest ilościowe ich ujęcie w spisie towarów z podaniem, czyją stanowią własność.
Jeśli spis z natury sporządzany jest na okoliczność likwidacji działalności, spisem z natury należy objąć również wyposażenie oraz składniki majątku trwałego.
Podczas pierwszego liczenia bierzemy pod uwagę wszystkie ww. elementy. Podczas kolejnego liczenia stan możemy sprawdzić wyrywkowo. Ważne, aby w kolejnym liczeniu uczestniczyły osoby inne niż przy pierwszym.
Spis z natury powinien zawierać: - imię i nazwisko właściciela firmy (nazwę firmy) - datę wykonania spisu - numer porządkowy spisu - numer kolejny pozycji arkusza spisu - określenie towaru i innych składników podlegających spisowi - jednostkę miary - ilość stwierdzoną podczas wykonywania spisu - cenę jednostkową w złotych i groszach - wartość danego składnika spisu - łączną wartość spisu z natury - klauzulę: Spis zakończono na pozycji - podpisy osób sporządzających spis oraz podpis właściciela (właścicieli) firmy.
Podatnicy VAT wyceniają towary oraz materiały według cen zakupu netto. Nievatowcy natomiast kierują się cenami brutto.
W §25, pkt. 2 czytamy: Spis z natury jest sporządzany w sposób staranny i trwały oraz zakończony i zaopatrzony w podpisy osób uczestniczących w spisie. Aby spełnić te wymogi, wystarczy skorzystać z aplikacji aleFaktury i to w za jej pomocą wykonać remanent.
Aby wygenerować spisu z natury, należy postępować według niżej opisanych kroków:
Przechodzimy do "Magazyn -> Inwentaryzacje i spisy".
Klikamy w "Wystaw dokument".
Wybieramy rodzaj dokumentu ("Spis z natury").
Określamy dzień, na który spis ma zostać wygenerowany.
Następnie wybieramy magazyn i sposób obliczeń cen.
Klikamy w "Zapisz".
Wygenerowanie spisu z natury w aplikacji przeglądarkowej aleFaktury jest łatwe i wygodne. Spis na pewno zostanie wykonany w sposób staranny i trwały. Będzie zapisany w naszej bazie danych.
Podczas wykonywanie czynności takich jak remanent, docenia się swoją aplikację do zarządzania magazynem i sprzedażą.
Te zalety systemów online sprawiają, że coraz więcej firm decyduje się właśnie na nie, zwłaszcza - że można w nich pracować, korzystając nie tylko z komputera, lecz także z telefonu czy tabletu. To wygodne rozwiązanie szczególnie dla zabieganych przedsiębiorców, którzy chcą pracować na różnych urządzeniach - w tym mobilnych i mieć dostęp do swoich firmowych danych z każdego miejsca z dostępem do Internetu.
Wpis ma charakter informacyjny. Po poradę prawną lub księgową udaj się do swojego prawnika/ biura rachunkowego.
If so, you will probably like our online invoicing software.
Try it out for free!Do you need more? Or maybe less? Change your package at any time! Pay for the features you use!